Programs Free - 

 

Název

Obrázek

Popis

Stahuj

Avast Free Antivirus

Hlavní obrazovka - náhled

Avast Free Antivirus je oblíbený antivir, který zajišťuje neustálou bezplatnou ochranu domácích uživatelů a nekomerčních subjektů před viry, spywarem, rootkity a ostatními škodlivými kódy. Současně uživatele chrání před hrozbami v IM a P2P sítích. Program dále nabízí štít sloužící k zachytání nebezpečných skriptů a disponuje funkcí pro blokování potenciálně nebezpečných webových adres. Avast obsahuje také doplněk pro internetové prohlížeče, který uživatele informuje o důvěryhodnosti webových stránek, na něž se chystají vstoupit.

Download

AVIRA Free Antivirus

Výsledek obrázku pro Avira Free Antivirus

Avira Free Antivirus antivirový program, který vás ochrání před viry z Internetu, makroviry, před neznámými a nerozpoznanými bootsektory a masterbootsektory. Antivir umožňuje pravidelnou automatickou aktualizaci z Internetu. Tento antivirový program neumožňuje kontrolu pošty.

Download

Panda Free Antivirus

Výsledek obrázku pro Panda Free Antivirus

Panda Free Antivirus is the first free cloud-based antivirus thin-client. It consists of a lightweight antivirus agent that is connected in real-time to PandaLabs' Collective Intelligence servers to protect faster against the newest malware variants while barely impacting PC. Thanks to Panda Security's Collective Intelligence malware and goodware online database, Panda Free Antivirus detects more malware than traditional signature-based solutions which take longer to detect the most recent, and therefore most dangerous, variants.

Download

RansomFree

Výsledek obrázku pro ransomfree

Cybereason RansomFree is a powerful free software that offers strong ransomware protection and prevention capabilities, to protect your Windows PC. Ransomware attacks are on the rise and it is imperative that you protect your Windows computer from this new form of malware. All our readers may be familiar with Ransomware and how it encrypts your data and then demands a ransom amount to give you access to your own data. While having regular backups, using a strong Internet Security Suite and taking other steps to prevent ransomware installed may help, having a ransomware protection software will further harden your PCs security.

Download

Anti-ransomware vaccine

Výsledek obrázku

Ransomware, ransomware, ransomware! This new form of malware has earned millions of dollars for cyber-criminals. It gets into your computer system, encrypts & locks your files and then demands money from you to unlock them. If you fail to pay up, you can kiss your data goodbye, as the malware is sure to delete all you files. Fortunately for us, there are some free anti-ransomware software available for Windows, that’s offer good defense and can stop ransomware.

Download

Comodo Firewall

Výsledek obrázku pro Comodo internet security

Comodo Internet Security je komplexní nástroj pro ochranu počítače a operačního systému proti útokům z Internetu. Program dokáže uživatele ochránit proti všem druhům virů a díky firewallu také proti dalším útokům z Internetu. K dispozici je rovněž funkce pro sledování změn v důležitých systémových souborech a registrech.

Download

Private Firewall

Náhled programu Privatefirewall

Integrovaný software na váš systém, který se postará o bezpečnost vašeho počítače v síti internet. Aplikace se skládá z několika funkčních bloků, které se starají o maximální ochranu.

Download

ZoneAlarm Free Firewall 2018

Free Firewall

Our personal firewall manages and monitors all incoming and outgoing traffic and shields you from hackers, malware and other online threats that put your privacy at risk.

Download

GlassWire

Výsledek obrázku pro GlassWire

GlassWire is a slick looking free firewall that shows you exactly which programs are sending and receiving data over your network, and how much, making it easy to identify anything unusual. There's a huge amount of information available, which might seem alarming at first, but you can clear all of GlassWire's logs in a few seconds.

Download

TinyWall

Výsledek obrázku pro TinyWall

TinyWall is better known for what it doesn't do than what it does: unlike some free firewalls it doesn't interrupt you with pop-up warnings about what seems to be every second bit of data.

Download